Kobiety Niepodległości – wystawa

Kobiety Niepodległości – wystawa

W zwiazku z obchodzonym stuleciem odzyskania niepodległości Polski w roku 2018 Centrum Together-Razem prezentuje wydarzenia aby celebrować 100 lat Niepodległej.
Wystawa ” Kobiety Niepodleglosci” przygotowana przy wsparciu Ambasady RP w Dublinie oraz Cork Folklore Project

Kobiety Niepodległości to ekspozycja, która ukazuje udział i rolę kobiet w walce o niepodległość Polski. Opowieść o polskich kobietach jest równocześnie opowieścią o historii Polski. Narracja zaczyna się od okresów zaborów, a kończy na współczesnej Polsce – okresie Solidarności. Bogaty materiał fotograficzny i opisowy (w języku angielskim) sprawia, że mamy okazję przypomnieć sobie lub poznać ważne postaci z dziejów naszego kraju.

Wystawa prezentuje sylwetki kilkudziesięciu kobiet, które odegrały znaczącą rolę w historii tworzenia polskiego narodu i tożsamości. Działające w różnych obszarach – polityki, nauki, edukacji, kultury, gospodarki i wojskowości – zmieniały losy jednostek, lokalnych społeczności oraz całego polskiego społeczeństwa.

Niektóre z nich brały czynny udział w walce jak Emilia Plater, która była kapitanem Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego czy Elżbieta Zawadzka, która zapisała się jako jedyna kobieta w szeregach Cichociemnych. Inne walczyły o prawa kobiet do udziału w życiu politycznym i edukacji na poziomie uniwersyteckim. Wystawa wspomina np. pierwszą polską lekarkę Annę Tomaszkiewicz-Dobrską. Kobiety odegrały również ogromną rolę w ratowaniu polskich Żydów, pojawiają się tu takie postaci jak Irena Sendlerowa i Wiktoria Ulma.

Wielkie znaczenie dla Polski miały również osiągnięcia Polek na polu nauki, kultury i sportu. Maria Słodowska-Curie i Eliza Orzeszkowa to znane wszystkim nazwiska, które pojawiają się w tym kontekście.

Zapraszamy

WYSTAWA CZYNNA JEST DO 12 LISTOPADA W GODZ:
PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK 8:30am-4:30pm
PIĄTEK 8:30am-3:30pm
SOBOTA 9am-3:30pm

Harmonogram

-
-
-

Data

02 Lis 2018 - 12 Lis 2018

Czas

08:30 - 16:30

Lokalizacja

Cork Folklore Hub
North Cathedral Visitor Centre, Roman St
Kategoria

Organizator

Together-Razem Centre
Telefon
021 4395588
Email
info@together-razem.org
Strona WWW
http://www.together-razem.org
QR Code

Komentarze są wyłączone.