Together-Razem
29/11/2016 - 10:08

Relacja z uroczystości obchodów 10-lecia Centrum Together-Razem

Napisane przez 
Centrum Together-Razem powstało w listopadzie 2006 i poprzez 10 lat działa na terenie hrabstwa Cork dostarczając wsparcie, programy edukacyjne dla Polaków i promując integrację. Uroczystość na którą przybył Minister David Stanton była okazją do podsumowania dekady działalności. W ciągu 10 lat Centrum pomogło liczbie ponad 8500 osób
W dniu 25 listopada 2016 w prestiżowej sali konferencyjnej hotelu River Lee w Cork odbyły się uroczystości obchodów 10-lecia działalności Centrum Together-Razem. Na uroczystość zaproszeni zostali wyjątkowi goście, współpracownicy organizacji , członkowie oraz wolontariusze organizacji. To właśnie dla nich szczególnie był ten wieczór, wieczór podczas którego mogli spędzić więcej czasu razem i przedstawić swoim bliskim organizacje w której działają oraz wznieść toast za wspaniałe 10 lat.
Uroczystość prowadzona była przez dyrektor Together-Razem Panią Katarzynę Gołębiowska, która podziękowała za wsparcie i towarzyszenie w rozwoju organizacji wszystkim zaangażowanym. 
Wieczór otworzył swoją przemową Vice-Burmistrz Cork Fergal Dennehy, który mówił o trudnych doświadczeniach migracji i trudnościach jakie spotykają migranci w nowym otoczeniu. Zapewnial, ze Irlandia i Irlandczycy są otwarci i doceniają wkład i różnorodność jaka Polacy wnoszą w życie codzienne w Irlandii. Wspominał jako rdzenny corkowianin, ze dorastał w hermetycznym środowisku bez innych narodowości a teraz słyszy język polski wszędzie i cieszy się ze Cork jest taki kolorowy w obecnych czasach. Podziękował za działalność Together-Razem,  organizacji, którą zna od 2006 roku. Minister Sprawiedliwości z odpowiedzialnością za Integracje Pan David Stanton, w  w swoim przemówieniu, również podkreślał znaczącą role jaką odgrywa Together-Razem, zaznaczając, że ten model  działania wymaga rozwoju . Minister Stanton docenia wkład organizacji w tworzoną właśnie strategie integracyjną rządu irlandzkiego, przygotowywaną przez jego  departament po konsultacjach m. in z Forum Polonia i innymi znaczącymi organizacjami polonijnymi z Irlandii. Strategia ta ma być opublikowana wkrótce. Minister bardzo dobrze był zorientowany w aspektach działania Together-Razem, zapewniał o wieloletnim wsparciu i szacunku do ciężko pracujących Polaków w Irlandii. Następnym bardzo ważnym gościem była Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP z Dublina Pani Katarzyna Smoter, która swoimi refleksjami dotyczącymi wieloletnich działań Together-Razem wzruszyła zgromadzonych gości. Pani Konsul zapewniła o przychylności placówki dyplomatycznej w Dublinie do działań Together-Razem i wskazała ze modelowy przykład działania wsparcia integracji jest znany i rozpoznawany w całej Europie. Pani Konsul potwierdziła ponadto iż po zakończeniu swojej kadencji w wakacje roku przyszłego współpraca Konsulatu z Together-Razem będzie nadal kontynuowana na partnerskich zasadach. 
W imieniu Zarządu organizacji głos zabrał dyrektor Together-Razem Pan Cian Moriarity, który opowiedział o swoich doświadczeniach rozłączenia i porównał doświadczenie emigracji oraz poczucia izolacji i tęsknoty do jego własnych doświadczeń wyjazdu z Kerry na studia do Cork i do tego jak powroty do domu rodzinnego do rodziców i do  swojej mamy, które dawały mu ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Pan Moriarity przyrównał działalność Together-Razem do działań matki, która przypomina znany świat i sprawia ze można czuć się dobrze – jak u siebie.
Pan Wojciech Bialek, Dyrektor Zarządzający Together-Razem jeszcze raz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w codzienną działalność Together-Razem i przedstawił historie organizacji, jej zasady zarządzania, kontroli finansowej oraz grupy docelowe klientów. Wojciech zaprezentował przegląd  stałych projektów oraz nowy projekt „Bez granic”, który aktualnie jest realizowany dzięki środkom z funduszy europejskich. Z raportu przedstawionego wynika iż  8548  otrzymało różną formę wsparcia przez okres 10 lat działalności. 
Kolejnym punktem uroczystości było przyznanie wyróżnień osobom oraz instytucjom, szczególnie zasłużonym dla Centrum Together-Razem oraz społeczności polskiej w Cork, wręczanym przez dyrektor Panią Katarzynę Walkowską.
I tak szczególny tytuł został przyznany Panu Brendanowi Dempsey z organizacji Saint Vincent de Paul. Uhonorowany on został tytułem Friend of Together-Razem - Przyjaciel Centrum Together-Razem. Pan Demspey od 2006 wspierał Together-Razem, pomagał w organizacji lokalu dla cotygodniowych dyżurów w siedzibie SVP na Tuckey Street w Cork i szczególnie angażował się w pomoc bezdomnym Polakom i został w roku 2012 zaproszony do Board of Directors organizacji.
Tytuł : „Donor of the Year”  Darczyńca Roku otrzymał manager  Blackpool Shopping Centre Pan John Hartnett za nieocenione wsparcie finansowe i organizacyjne podczas tegorocznego Festiwalu PolskaEire. 
Tytuł : „Supporter of the Year” otrzymał Pan Dave Collins, który dba i kontroluje finanse Together-Razem i jest bardzo przychylny Polakom i Polonii w Cork.
Tytułem „Friendly Polish Media” został uhonorowany tygodnik Nasz Głos z Dublina za rzetelne, bezstronne dziennikarstwo oraz obiektywne informowanie Polaków o tym co się dzieje w Irlandii. 
Po nagrodach przyszedł czas na chwile rozrywki w osobie doskonale znanej Pani Zofii Piwowarek, która uświetniła ten wieczór swoim wspaniałym głosem oraz rozbawiła publiczność zabawą integracyjną podczas śpiewania Sto Lat.  W czasie, głośnego harmonicznego śpiewania Sto lat  pojawił się ogromny tort. Tort specjalnie przygotowany na tę okazję został pokrojony przez Burmistrza Fergala Dennehy. 
Oczywiście nie zabrakło miejsca na  rozmowy, na wspólne radości ale przede wszystkim wspomnienia. Atmosfera była bardzo ciepła i serdeczna. Wkrótce też dostępny będzie reportaż z obchodów Together-Razem przygotowywany dla TVP Polonia. 
Organizatorki uroczystości,  Pani Aneta Grzywa i Pani Ewa Ikwanty w imieniu Zarządu pragną oficjalnie podziękować hotelowi River Lee za doskonałą organizację wieczoru i wsparcie. Pani Zofii Piwowarek za występ oraz wszystkim innym zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.
 
Opublikowano w Aktualności

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

 Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >