Together-Razem
22/04/2015 - 23:06

Przebiegnij z nami Cork

Napisane przez  Edyta O'Callaghan
Co roku w czerwcu startuje Cork City Marathon i jak co roku nie brakuje chętnych do udziału w tym ważnym biegu. Na ten dzień, centrum Cork i okolic zostaje oddane na użytek tysięcy amatorów biegania. W zeszłym roku nasz rodak, Bartosz Mazerski wygrał ten prestiżowy wyścig, pokonując dystans 42 kilometrów w 2 godziny i 28 minut! Można jednak próbować swoich sil w Half Marathon, lub dzieląc się z na podgrupy, ukończyć bieg pod sztandarem jednej drużyny (Raley). Trasa zaczyna się na osławionym Patryku czyli St Patricks Street i pierwszy etap biegnie poprzez Blackpool, Lower Glanmire Road i kończy na Tivoli Dual Carriageway. Ta cześć wynosi około 5 mil, czyli mniej więcej 8 kilometrów. Kolejne etapy biegną dookoła miasta i prowadza przez tunel Bishopstown i kończy się w samym sercu miasta.
Ludzie biorący  udział w tym maratonie kierują się różnymi pobudkami i jest to najbardziej znana w Irlandii metoda wspierania różnych organizacji i organizacji charity działających na rzecz innych.  Biegacze najczęściej zbierają pieniądze na bliski ich sercu cel, ponadto aby sprawdzić siebie i przypieczętować długie tygodnie treningu. Biegacze wspierają szpitale, konkretne fundacje, osoby prywatne borykające się z ufundowaniem np. leczenia, po finansowe wsparcie schronisk dla zwierząt, przytułków, inicjatyw społecznych. Wielu po prostu zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów przed wakacjami, a nic tak nie dopinguje jak deadline. Został miesiąc do czerwcowego maratonu, wiec jest to do zrobienia!
W tym roku zachęcamy do pobiegnięcia z Together-Razem oraz z polskim Klubem Abstynenta Pomost z którym już bierzemy udział w maratonie 3 raz z rzędu. Zachęcamy bardzo tych biegnących zwłaszcza naszych rodaków, którzy biegają w maratonach i biegaj w nich często dla irlandzkich organizacji charity aby w tym roku pobiegali na cele dwóch organizacji wspierających Polaków znajdujących się często w trudnej sytuacji życiowej. 
Właśnie dla tych najbardziej potrzebujących realizowany jest projekt Interwencji Kryzysowej w Centrum Together-Razem, gdzie bezpłatnie mogą skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej w każdą środę. Niestety z uwagi na ograniczone środki projekt skończy się na koniec sierpnia 2015, a chętnych do skorzystania ze wsparcia terapeutycznego jest bardzo wielu. Może więc warto połączyć swoje osobiste cele wraz ze wsparciem Punktu Interwencji Kryzysowej. Poprzez swoje zaangażowanie, uczestnicy maratonu pomogą przedłużyć istnienie programu, który pomaga tym, którzy znaleźli się w krytycznej dla nich sytuacji. Dużo się w Irlandii mówi o zdrowiu psychicznym i zaobserwowaliśmy ze dotyczy to także wielu Polaków, którzy pozornie prowadza normalne życie rodzinne, zawodowe, ale z jakiegoś powodu znaleźli się w sytuacji, z która nie potrafią sobie sami poradzić. Szczególnie emigracja powoduje i pogłębia wiele alarmujących sytuacji, które wynikają z bezradności, braku informacji, pracy, barier językowych, kulturowych, czy rozpadu związku.
Klub Abstynenta “Pomost” to miejsce, gdzie osoby uzależnione i ich rodziny uczą się trzeźwego życia. Tutaj uczą się, jak nad sobą pracować i poprzez te prace jak radzić sobie z problemem uzależnienia, jak radzić sobie w nowej sytuacji zachowując abstynencje. Uczą się jak żyć bez alkoholu w bezpiecznej atmosferze wzajemnego zrozumienia.  Klub Abstynenta wymaga wsparcia finansowego aby moc prowadzić warsztaty dla jego członków oraz dla zapewnienia opieki dla dzieci podczas zajęć. 
Wiele osób zmagających się z depresją czy uzależnieniem wybiera bieganie, jako antidotum na swoje lęki, huśtawki nastrojów, fatalne samopoczucie. Wiele badań udowodniło ścisły wpływ ruchu na polepszenie się kondycji psychicznej. Niezwykle motywujące są szybkie wyniki w tej batalii, już po kilku tygodniach regularnego wysiłku zauważamy pozytywne zmiany nawyków. Jak powiedział nadworny lekarz króla Zygmunta Batorego: “ruch może zastąpić niemal każdy lek, lecz żaden lek nie zastąpi ruchu”
Together-Razem oraz Pomost maja w planach w maju rozpocząć krótki program przygotowujący do maratonu z udziałem doświadczonego biegacza. Potrzebujemy tylko 10 osób, aby program ruszył pełną parą. Jest to oferta skierowana dla tych, którzy już biegają lub którzy co roku obiecują sobie ze następnym razem sami wezmą udział w sztafecie. Mimo, ze każdy i tak sam musi swoje wypocić, lepiej się biega z dopingującą grupą, która często staje się początkiem ciekawych znajomości. 
Chciałbyś wsiąść udział w maratonie i wesprzeć cele  Together-Razem i Klubu Pomost zgłoś się i napisz e-mail do osoby kontaktowej : a.grzywa@together-razem.org lub na email dedykowany corkmarathon@together-razem.org 
Czekamy na Ciebie – wyślij swoje zgłoszenie do nas do 20 maja 2015.
Szukamy również sponsora, który sfinansuje biegaczom koszulki do biegu – chcesz wspomóc biegaczy finansowo napisz email. 
  
 
Opublikowano w Aktualności

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
English classes Autumn - enroll now

follow link New English Language courses at Together-Razem Centre start in the middle of September. Our courses are recommended by various local organizations focused on social inclusion and also by the Department of Social Protection. We offer classes for all levels of proficiency - from beginners to advanced. Our highly qualified and experienced teachers guarantee a high standard of lessons which are focused greatly on development of practical use of the language and are conducted in small groups (max 13 students). Additionally, for those who want to improve their fluency in spoken language, we offer conversations with a native speaker. On a successful completion of the course and after passing a final exam each participant receives a certificate. We can also provide documentary evidence to Social Welfare Office to certify participation in the language course. The cost of a 10 week course is only €99. At the moment we have places available  on Monday at 5.30-7.00pm, Tuesday at 10-11.30am  and  on Thursday at 6.00-7.30pm. More levels and groups are subject to the number of students interested in participation. Please check you English level first HERE

get link
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event! http://netzwerk-ampel.de/?WEBCAMS=www.camfuze.com  
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >