Together-Razem
22/06/2014 - 21:26

Pieta House w Cork

Napisane przez  Beata Mokrzycka

here Domy Pieta dostarczają pomocy i wsparcia osobom borykającym się z problemem samobójstwa i samookaleczenia. 

enter site Masz myśli samobójcze?

Każda osoba w ciągu swojego życia może poczuć skłonności samobójcze- nie czujmy się w tym osamotnieni, nie zamykajmy się na pomoc ze strony innych osób. 
Musimy zdecydowanie uświadomić sobie, że tak naprawdę nie chcemy pozbawić się życia- chcemy jedynie pozbyć się negatywnych uczuć, które nas ogarniają, oraz bólu który im towarzyszy. 
Niezwykle ważne jest uświadomienie sobie, że te negatywne uczucia sa jedynie tymczasowe, chwilowe. Zwykle przychodzą i odchodzą- czasami jednak pozwalamy im na zawładnięcie nami głębiej i na dłużej. Dzięki pomocy i wsparciu Domów Pieta, jak również wsparciu ze strony przyjaciół i osób bliskich możesz zmienić swoje myśli z samobójczych i negatywnych na szczęśliwe i pozytywne.
Pracując z osobą myślącą o samobójstwie zajmujemy się trzema aspektami życia: 
1. Fizyczna (zastanowienie się nad podstawowymi aspektami życia: czy odżywiasz się zdrowo, dobrze sypiasz, jesteś aktywny/a fizycznie?)
2. Emocjonalna (bycie w ważnym związku lub jego zakończenie w niedawnym czasie, wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, bycie aktywnym i znanym członkiem swojej społeczności)
3. Samospełnienie (bycie osobą bezrobotną, praca którą nienawidzimy lub nie przynosząca satysfakcji).
Zwykle jeśli żadna z powyższych potrzeb nie jest spełniona- wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się myśli samobójczych.
 

Jak działa terapia w Domach Pieta?

Czasem może się zdarzyć, ze czujemy się źle z powodów takich jak pogoda, zmęczenie , choroba, lub coś negatywnego co zdarzyło się w naszym życiu. Kiedy uświadomimy sobie, co stoi za naszymi negatywnymi myślami- możemy to zmienić lub porozmawiać o tym z kimś życzliwym.
Na początku każdy klient jest skierowany na sesję, która ma pomóc w ocenie z czym się boryka i czego w danym momencie oczekuje. Dzięki temu może być zakwalifikowany do odpowiedniego terapeuty i właściwy proces terapeutyczny może się rozpocząć.
Każdy terapeuta rozpoczyna terapię od stworzenia więzi z klientem, opartej na porozumieniu i zaufaniu. Zachęca do uczęszczania na terapię regularnie- wtedy można osiągnąć najlepsze wyniki. Każdy klient spotyka się ze swoim terapeutą na indywidualnych sesjach. Przez następne 4 do 6 tygodni terapeuta pracuje intensywnie z klientem, starając się wypierać myśli samobójcze i dążyć do zmienienia ich w myśli dobre i pozytywne, a dążenie do śmierci zmienić w chęć życia. 
Aby skontaktować się z Domem Pieta nie potrzebujesz skierowania od swojego lekarza rodzinnego czy psychiatry- po prostu zadzwoń i umów się na wizytę. Terapia w Domach Pieta jest całkowicie bezpłatna. 
 
 Telefon do Domu Pieta w Corku to 021 4341400. 
Dom w Bishopstown otwarty jest w godzinach:
Od 9.00 do 17.00 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki; 
od 9.00 do 20.00 w środy oraz 
od 10.00 do 14.00 w soboty 
Dom Pieta w Corku mieści się w Bishopstown pod podanym na górze strony adresem. Staramy się skracać czas oczekiwania na wizytę do minimum.
 

Informacje dla rodziny

Jeśli zauważyliśmy w zachowaniu lub usłyszeliśmy od niej cos niepokojącego- również możemy skontaktować się z Domem Pieta. Osoby ze skłonnościami samobójczymi mogły się odizolować od innych, może zmienić się również ich zachowanie, jak również wydajność ich pracy. Osoba taka może również mówić o śmierci.
Nie bójmy się pytać wprost: „Czy myślisz o samobójstwie?”. Osoba z myślami samobójczymi może odpowiedzieć „tak” lub „nie, ale na pewno poczuje ulgę- pytanie zostało zadane głośno i otwarcie, nastąpiła konfrontacja z problemem, można wiec zareagować (wyrazić swoje żale i obawy, rozmawiać).
Jest to zupełnie zrozumiale, ze możesz odczuwać strach i nie wiedzieć, co zrobić, gdzie się udać, jak zareagować na swoje samobójcze myśli. Zaangażowanie rodziny i przyjaciół jako Armii Wsparcia jest niezwykle ważne przez pierwszy okres, zaraz po podjęciu pomocy. Ciężar myśli i skłonności samobójczych jest zbyt wielki, aby dźwigała go jedna osoba- dlatego tak ważne jest dzielenie się nim z osobami bliskimi, które zapewnia wsparcie w kluczowym momencie zdrowienia.
 
see url Wsparcie ze strony rodziny
Wsparcie i obecność rodziny i osób bliskich w czasie terapii jest niezwykle ważne dla jej powodzenia. Rodzina tworzy niejako linie frontu w bitwie toczonej przez osobę ze skłonnościami samobójczymi.
Rodzina musi być dokładnie poinformowana i przeszkolona, aby jej członkowie mogli pomagać osobie potrzebującej, jak również żeby oswoiły się z zaistniałą sytuacja i pozbyły się swojego strachu. Wiemy, ze nierzadko członkowie rodziny sa sparaliżowani strachem kiedy odkrywają, ze osoba im bliska, która kochają, cierpi na silną depresję i ma myśli samobójcze. Przez przeszkolenie osób bliskich i rodzin staramy się „oswajać” je z problemem i dawać im siłę do pomocy.
Rodzina również potrzebuje stałej pomocy i wsparcia w toku terapii osoby ze skłonnościami samobójczymi. Jeśli stanieje taka potrzeba rodzinie również przyznajemy doświadczonego terapeutę, który pomaga im przejść przez proces zdrowienia bliskiej osoby. Terapeuta byłby w tym przypadku dostępny osobiście raz w tygodniu, jak również telefonicznie- każdego dnia. 
Korzystanie ze wsparcia i pomocy terapeuty w Domu Pieta przez członków rodziny jest również całkowicie bezpłatne.
 
W razie potrzeby prosimy skontaktować się z Domem Pieta dzwoniąc pod podany powyżej numer telefonu.
 
Pieta House Cork
High Field Lawn
Model Farm Road
Bishops town
source site Co. Cork

Przekład Beata Mokrzycka
Opublikowano w Aktualności

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

here Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >