Życie na emigracji to nie “bułka z masłem”
Together-Razem
14/03/2018 - 11:26

Życie na emigracji to nie “bułka z masłem”

Napisane przez  Monika Deasy
Życie na emigracji to nie jest tak zwana “bulka z masłem”, ale  nie lada wyzwanie. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że większość z nas reaguje na to trudne życiowe zadanie wejściem w dłuższy lub krótszy kryzys. Jest to sytuacja jak żadna inna, kiedy to decyzja o wyjeździe z rodzinnego kraju pociąga za sobą konsekwencje o wiele większe niż zmiana adresu zamieszkania. Poza tym, podjęty krok ma nie tylko ogromny wpływ na życie osoby, która go zrobiła, ale i rodziny na poziomie wielu pokoleń. 
Natura ludzka jest nastawiona przede wszystkim na przetrwanie i zachowanie potrzebnej do przeżycia energii. Wychowuje się w określonej kulturze, w określonym kraju od wczesnego dzieciństwa częściowo świadomie, a częściowo całkowicie nieświadomie uczymy się i nabieramy zasad i wartości, cech, sposobów myślenia i kodów postępowania, które są wspólne dla określonego narodu. Jasnym przykładem może tu być amerykańska pewność siebie czy włoski temperament. Żyjąc całe życie w jednym kraju możemy w jakimś sensie włączyć tryb oszczędzania naszej życiowej energii związanej z funkcjonowaniem w społeczeństwie (“wiemy co i jak” i zgadzam się na to) i możemy skierować tę energię na nasze wybory życiowe. Emigrując do innego kraju stajemy przed trudnym i czasochłonnym zadaniem uczenia się wszystkiego od nowa. Od nowa musimy także zbudować swoja tożsamość (poczucie kim jesteśmy), tożsamość otaczającego nas świata, od nowa uczymy się relacji z bliższa i dalsza rodzina i znajomymi. Lista zadań, którym musi sprostać emigrant jest bardzo długa i także bardzo indywidualna dla każdego z nas. Jednym z przykładów różnicujących te doświadczenia jest decyzja o czasie emigracji. Inne wyzwania ma osoba, która po kilku latach ciężkiej pracy i skrupulatnego oszczędzania zamierza wrócić do ojczyzny, inne maja ci, którzy przyjechali “na chwile” i nie podejmują decyzji o powrocie, a inne z kolei ci, którzy z różnych przyczyn zostaną w nowym kraju na zawsze. 
Jeśli czytasz ten artykuł będąc na emigracji i zmagasz się z trudnościami natury emocjonalnej i zaczynasz popadać w zwątpienie mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wszystko jest z Toba “OK”! Doświadczany przez Ciebie kryzys, trudności czy stany depresyjne są w ogromnej mierze wynikiem ogromu wyzwań, jakie stawia przed sobą emigracja. Jak zostało wspomniane wcześniej proces odbudowywania i budowania na nowo siebie na emigracji jest długi i czasami bolesny. Ostatni raz mogliśmy się z podobnym zadaniem, kiedy byliśmy dziećmi i musieliśmy nauczyć się świata od podstaw. Wtedy jednak byliśmy częścią bardziej lub mniej wspierającej rodziny i społeczności, którą uznawali nas za “swoich”. Wtedy też nauczyliśmy się, lub nie, jak radzić sobie z tęsknotą, samotnością, odrzuceniem, proszeniem o pomoc czy budowaniem wokół siebie grupy wsparcia. Nie zawsze sposób myślenia czy postępowania, który sprawdza się wtedy, jest odpowiedni lub wystarczający teraz.  Teraz jesteśmy dorośli i do nas należy danie sobie szansy na spełnione życie i uporanie się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą emigracja. Nie jest to jednak zadanie, z którym możemy uporać się w pojedynkę. Potrzebna a nawet konieczna do tego procesu jest grupa wsparcia. Są jednak czasem takie sytuacje, że otaczający nas ludzie nie mogą lub nie potrafią udzielić nam wsparcia, którego potrzebujemy. Wtedy dobrym rozwiązaniem i zadbaniem o swoje potrzeby jest uczestnictwo w psychoterapii. Terapeuta może udzielić bezwarunkowego wsparcia i być tym brakującym ogniwem potrzebnym do odkrycia drzemiącego w nas potencjału do wyjścia z kryzysu. 
 
Autorka jest psychologiem, psychoterapeuta Gestalt w trakcie szkolenia, odbywa praktyki w Poradni U-Clinic w Centrum Together-Razem w Cork. Telefon 021 4395588
 
Poradnia U-Clinic to projekt zintegrowanych serwisów terapeutycznych Centrum Together-Razem W ramach tych serwisów Polacy w Irlandii, ale również i inni migranci z Europy Wschodniej i Centralnej mogą uzyskać profesjonalne wsparcie z zakresu psychoterapii. Usługi oferowane obejmują: – terapię uzależnień – psychoterapię dla osób indywidualnych, ale również dla par i małżeństw – terapię grupową – terapię współuzależnienia i DDA – aurikuloterapie – warsztaty terapeutyczne 
Dowiedz się więcej na stronie www.uclinic.info 
 
Opublikowano w Aktualności

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

source Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >