Together-Razem
21/02/2018 - 23:31

Leczenie i system opieki dla seniora

Napisane przez  Ewa Ikwanty

 W sobotę 17 lutego 2018 roku odbyło sie kolejne spotkanie szkoleniowe w ramach projektu Doinformowany Senior. Informacje uzyskane w trakcie spotkań oraz wiele materiałów opracowanych na podstawie pytań zadanych w trakcie wykładów juz wkrótce ukażą sie w formie poradnika. W tym tygodniu rozmawialiśmy o systemie opieki zdrowotnej w Irlandii. Omawialiśmy dostępność różnego rodzaju programów ochrony zdrowia i pomocy finansowej możliwej dla mieszkańców Zielonej Wyspy.

Wszyscy wiemy jak ważna jest znajomość swoich praw, zwłaszcza jeśli chodzi o ratowanie zdrowia i życia. Irlandia tak jak inne kraje należące do Unii Europejskiej podlega czterem ujednoliconym zasadom wg których przyznawane są świadczenia socjalne oraz sprawowana jest opieka medyczna.

Dlatego pamiętaj:

source url 1.  Masz takie same prawa i obowiązki jak obywatele kraju, którego przepisom podlegasz. Decyzję o tym, które ustawodawstwo ma zastosowanie w Twoim przypadku, podejmują instytucje zabezpieczenia społecznego (podróżując do innego państwa warto zaznajomić sie z zakresem opieki medycznej jaka jest dostępna w danym kraju)

2.  Masz takie same prawa i obowiązki jak obywatele kraju, którego przepisom podlegasz. Jest to zasada równego traktowania lub niedyskryminacji.

3.  Gdy ubiegasz się o przyznanie świadczenia w danym kraju, w razie potrzeby uwzględnia się Twoje poprzednie okresy ubezpieczenia, pracy lub pobytu w innych krajach.

see 4.  Jeśli przysługują Ci świadczenia pieniężne w danym kraju, zasadniczo możesz je otrzymać, nawet jeśli mieszkasz w innym kraju  jest to tzw. zasada transferu świadczeń (dotyczy generalnie świadczeń które sie należą z tytułu przepracowanych lat)

go to link Aby zadbać o swoje zdrowie każdy mieszkaniec Irlandii ze stałym pobytem w tym kraju powinien aplikować  o kartę Drug Payment Scheme. Jest to ogólnie dostępny program pomocy ze strony państwa irlandzkiego a gwarantuje pokrycie kosztów leków wydanych na receptę przekraczających sumę 144 euro miesięcznie na rodzinę.

here Warto tez aplikować o Europejską Kartę Zdrowia/ EHIC – jest ona przydatna w razie wyjazdów zagranicznych. Jest to bezpłatna karta, która zapewnia dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw członkowskich UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii na takich samych warunkach i w takiej samej cenie (nie zawsze leczenie jest bezpłatne) jak osobom ubezpieczonym w danym kraju.  

 

Na przykład osoby przebywające tymczasowo na terenie Irlandii a posiadające Europejską Kartę Zdrowia są traktowane tak jakby posiadały Medical Card pod warunkiem, ze ich podstawowym celem przyjazdu do Irlandii nie było leczenie.

source link Osoby z pobytem stałym w Irlandii o Medical Card musza aplikowac ponieważ posiadanie tej karty jest zalezne od zarobkow... wiecej informacji w poradniku Jzapraszamy do sledzenia naszego profilu na facebooku https://www.facebook.com/doinformowanySenior/

 

Wiedz że:

Irlandia przechodzi na system bezpapierowy, dlatego też coraz więcej spraw będzie można załatwić przez Internet. Dzięki założeniu konta na Mygovid.ie będzie można tez będzie aplikować o Europejską Kartę Zdrowia, Kartę Medyczną czy Kartę Apteczną bez wychodzenia z domu. Aby korzystać z tego serwisu należy wyrobić kartę Public Service Card w najbliższym Social Welfare.

 

Pytanie:

Czy polski emeryt/rencista, który przenosi miejsce zamieszkania do innego panstwa członkowskiego UE/EFTA może posługiwać się Europejska Karta Zdrowia wydana przez oddzial wojewódzki NFZ?

Każdy emeryt/rencista noszący sie z zamiarem przeniesienia miejsca zamieszkania do innego państwa członkowskiego UE/EFTA powinien wypełnić dokument S1/E121. Jednocześnie w przypadku przeniesienia miejsca zamieszkania po złożeniu formularza S1/E121 ale przed jego uzyskaniem jest możliwe posługiwanie sie Europejska Karta Zdrowia wydana w Polsce. *

 

*odpowiedz na podstawie strony internetowej https://www.ekuz.nfz.gov.pl/faq

Opublikowano w Aktualności

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >