Together-Razem

Kalendarium

Ambasada RP w Dublinie

18/10/2017 - 13:03

W imieniu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie serdecznie zachęcamy wszystkich rodaków do skorzystania z przyjazdu konsula na dyżur konsularny, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2017 r. (piątek/sobota) w Centrum Together-Razem w Cork  adres: Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, Mallow Road. 

Podczas dyżuru konsularnego przyjmowane będą wnioski paszportowe oraz realizowane poświadczenia podpisu oraz potwierdzenia wniosków o profil zaufany ePuap. Informujemy, iż Centrum Together-Razem nie prowadzi rejestracji na dyżur konsularny, aby się zapisać prosimy postepować zgodnie z instrukcją podaną na stronie placówki tutaj
więcej >
02/05/2017 - 10:51
Kolejna edycja Dni Poradnictwa ZUS – bezpłatnych porad dla Polaków zamieszkałych poza granicami kraju – odbędzie się 20 maja w Cork i 21 maja w Dublinie.
więcej >
11/05/2016 - 12:13
Przed nami druga edycja Festiwalu PolskaÉire.  Z wielu miast  Irlandii napływają zaproszenia do zapoznawania się z szeroką ofertą programową festiwalu a  festiwalowa atmosfera  jest już dość mocno odczuwalna. 
więcej >
17/12/2015 - 23:30

W deszczowy czwartkowy wieczór 17 grudnia mimo przedświątecznych zakupów i zabiegania około 45 osób zjawiło się na seminarium informacyjnym zorganizowanym przez Centrum Together-Razem przy współpracy Ambasady RP w Dublinie. Przed rozpoczęciem dla zebranych przygotowane były materiały informujące o serwisach Centrum Together-Razem, a każdy mógł napić się kawy i herbaty. Na początku seminarium Pan Artur Kosiak poopowiadał o nowym scheme zwanym Choiced Based Letting prowadzonyn przez Urząd Miasta w Cork w ramach ogólnonarodowej strategii mieszkaniowej Mieszkania Socjalne  2020, a który umożliwia aplikowanie online o mieszkania pojawiające się na stronie www.cbl.corkcity.ie. Więcej o tym nowym programie mieszkań socjalnych w języku polskim na stronie www.together-razem.org w zakładce Poradnik Polaka lub w sekcji Aktualności. Głównym tematem seminarium była jednak tematyka emerytur państwowych dostępnych w Irlandii. Temat ten prowadziła Pani Sylwia Adamska na co dzień pracownik Citizen Information oraz współpracująca w ramach wolontariatu przy serwisie internetowym www.poradniaonline.org, gdzie każdy z całej Irlandii może uzyskać bezpłatną konsultację. Pani Sylwia opowiedziała o emeryturze składkowej, której obecne naliczanie jest szczególnie korzystne dla nas Polaków, którzy przyjechali głównie do Irlandii po roku 2004 oraz o zmianach, które są planowane i mogą zmienić ten stan rzeczy od roku 2020.  Pan Sylwia odpowiadała na pytania z sali, którym nie było końca. Spotkanie nie miało sztywnego charakteru, a prelegenci większą wagę przykładali na odpowiadanie na zapytania z sali i tłumaczenie zawiłości systemowe. Ostatnim punktem na agendzie seminarium było wystąpienie uczestników programu aktywizacji obywatelskiej "Flying Seniors". Niestety z uwagi na problemy zdrowotne oraz świąteczne wyloty do Polski  uczestnicy stawili się w mocno okrojonym składzie, jednakże nie przeszkodziło to aby z pasją opowiedzieć o systemie politycznym w Irlandii i korzyściach płynących z rejestracji do spisu wyborców. Tym dodatkowym i nieplanowanym spotkaniem i rozdaniem certyfikatów ukończenia programu zakończyła się oficjalna część projektu Flying Seniors, a teraz seniorzy w swoich najbliższych kręgach będą zachęcać swoich bliskich i dalszych znajomych aby podsumować liczby w marcu 2016.  Należy podziękować w tym miejscu Ambasadzie RP za dofinansowanie oraz prowadzących i organizatorom za zorganizowanie tego spotkania informacyjnego.

więcej >
12/12/2015 - 12:47
Wielu pracujących w Irlandii Polaków przychodzących do biura Centrum Together-Razem zadaje pytania dotyczące uprawnień emerytalnych.  Mają wątpliwości co się stanie jak osiągną wiek 66 lat? Jak będzie wyglądała ich emerytura? Jak wygląda system emerytalny w Irlandii ? Pytają czy dostaną emeryturę składkowa czy może bezskładkową? Te i inne pytania i najważniejsze odpowiedzi na nie mogą pojawiać się w czwartek na organizowanym przez Together-Razem  Seminarium Informacyjnym  w dniu 17 grudnia 20015 w czwartek o godzinie 18.00 w Hotelu Imperial w centrum Cork. 
 
Seminarium informacyjne w zakresie emerytur będzie prowadzić pracująca w Citizen Information Pani Sylwia Adamska, która jednocześnie współpracuje z Centrum Together-Razem jako doradca online w projekcie informacyjnym dla Polaków, gdzie bezpłatnie udzielane są porady i informacje dla wszystkich mieszkających w Irlandii i tych co już wrócili do Polski. serwis dostępny jest na stronie   www.poradniaonline.org. Pani Sylwia opowie o zasadach przyznawania emerytur i odpowie na pytania z sali. 
 
Ponadto seniorzy z grupy Kawa czy Herbata działającej pod auspicjami Together-Razem z własnej inicjatywy po sukcesie prowadzonych przez nich warsztatów w ramach programu Flying Seniors opowiedzą o tym jak ważne dla nas Polaków jest rejestracja w spisie wyborców.
 
Na koniec Pan Artur Kosiak opowie o nowym programie mieszkalnictwa socjalnego zwanym Choiced Based Letting w Cork.
 
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich i bezpłatne - zapewniamy kawę i herbatę.
 
Zapaszamy wszystkich i zapraszajcie swoich znajomych - WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
 
Projekt seminarium jest współfinansowany ze środków Ambasady RP w Dublinie.
więcej >
24/11/2015 - 14:02

livecam 44 com Zarząd Centrum Together-Razem pragnie podziękowac serdecznie Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Dublinie za wsparcie rzeczowe  biblioteczki Together-Razem książkami do nauki języka angielskiego, które otrzymaliśmy z rąk Pani Konsul Katarzyny Smoter. Książki te będą stanowić doskonałą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i stduentów uczących się  na różnych kursach języka angielskiego. Pragniemy podkreślić, że od początku istnienia organizacji współpracujemy na zasadach partnerskich z placówką dyplomatyczną realizując wspólnie wiele projektów.  

więcej >
13/10/2015 - 9:42
W dniu 25 października 2015 pomiędzy 7:00 a 21:00 czasu lokalnego odbędzie się wybory do parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej.  Dla obywateli przebywających w Irlandii otwarte będzie siedem  okręgowych komisji wyborczych. W Cork głosować będzie można w dwóch komisjach mieszczących się w tym samym budynku Urzędu Miasta w Cork w Cork City Hall, Millenium Hall Foyer, Eglinton Street.
Obywatele polscy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat i posiadają ważny polski paszport lub dowód osobisty(PESEL), muszą dokonać rejestracji aby uzyskać zaświadczenie do głosowania.
Można tego dokonać poprzez system elektroniczny dostępny na stronie: https://ewybory.msz.gov.pl.
 
Zgłoszenie do głosowania osobistego dokonuję się równierz poprzez:
- wysłanie formularza elektronicznie na adres: dublin.wybory@msz.gov.pl
- telefonicznie pod numerem 089 235 1791 w godzinach pracy Ambasady
- pisemnie na adres: Wydział Konsularny, Ambasada RP w Dublinie, 4-8 Eden Quay, Dublin 1
- osobiście w godzinach pracy Konsulatu na Eden Quay.
 
Uwaga rejestracja do glosowania korespondencyjnego zakończyła się z dniem 7 października.
 
Wiecej informacji zamieszczono na stronie naszej pacówki dyplomatycznej  w Dublinie  dostepnej tutaj
 
Materiał opracowany na podstawie informacji ze strony www.dublin.msz.gov.pl
 
 
 
więcej >
18/06/2015 - 21:49
W środę, 10 czerwca Ambasador RP w Irlandii Ryszard Sarkowicz wraz z żoną Anną spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji oraz polskich szkół działających na terenie Cork. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli corkowskiej Polonii z doktorem Sarkowiczem, który 3 lutego 2015 roku z rąk Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny odebrał nominację na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Irlandii. 
Ambasador z zainteresowaniem wysłuchał problemów z jakimi boryka się tutejsza Polonia oraz w dużym skrócie dowiedział się w jaki sposób działają organizacje polonijne oraz szkoły i jakie są ich główne problemy. Wśrod wspólnych planów na przyszłość dotyczących współpracy między Ambasadą RP a przedstawicielami Polonii pojawiła się ze strony Ambasadora Sarkowicza propozycja kontynuacji festiwalu PolskaEire. Mieliśmy też okazję krótko podyskutować o tym jak obustronnie usprawnić współpracę. Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Fot. Chris Wolny. Na zdjęciu stoją od lewej: Izabela Krygiel-Kozłowska (MyCork), Paweł Augustyn (ZHP Cork), Patrycja Cichocka (Polska Szkoła w Clonmel + Together-Razem ), Ambasador Ryszard Sarkowicz, Katarzyna Walkowska (Together-Razem), Monika Okuniewska (Polska Szkoła w Cork), Anna Sarkowicz, Chris Wolny (Irish-Polish Society).
więcej >
21/01/2015 - 21:31
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w grudniu 2014 kandydaturę Ryszarda Sarkowicza na Ambasadora w Irlandii.
Kim jest nowy Ambasador, który wciąż czeka na oficjalną nominacje od Prezydenta?
 
Ryszard Sarkowicz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Jako dyplomata był m.in. konsulem generalnym w Chicago, później pracował w departamencie prawnym i prawno-traktatowym w MSZ. Następnie objął posadę konsula generalnego w Sydney. W latach 2012-2014 był przedstawicielem RP przy ONZ w Nowym Jorku.
 
Sarkowicz mówił o b. dobrych relacjach Polski i Irlandii. "Łączy nas bardzo wiele, różni bardzo niewiele" - ocenił. Za jedno z ważniejszych zadań swojej misji uznał ożywienie kontaktów gospodarczych. Za niezadowalający uznał poziom polskiego eksportu do tego kraju oscylujący ok. 400 mln euro.
 
Priorytetem dla Sarkowicza będzie też wsparcie 150-tysięcznej Polonii. Jak ją scharakteryzował, tworzą ją głównie młodzi ludzie, którzy wyjechali do pracy po akcesji do UE. "Trzeba realistycznie oceniać prawdopodobieństwo ich powrotu do kraju. Nie będziemy wywierać nacisku na powrót, ale pokazywać atrakcyjne strony Polski i perspektywy, jakie oferuje nasz kraj" - podkreślił.
 
Duży nacisk nowy ambasador planuje położyć na rozwój polskiego szkolnictwa.
 
Źrodło: www.msz.pl
więcej >
04/01/2015 - 18:33
W dniu 19 grudnia 2014 w Belwederze odbyła sie debata w ramach Forum Debaty Publicznej  na temat "Polityka migracyjna Polski wobec wyzwań demograficznych".  Debata prowadzona była w dwóch panelach dyskusyjnych. W pierwszym dyskutowano o imigracji i integracji cudzoziemców w Polsce, zaś drugi temat ,na który zaproszony został przedstawiciel Centrum Together-Razem zatytułowany był "Migracje powrotne i nowa polityka w stosunku do Polaków mieszkających za granicą" . 
więcej >
Strona 1 z 2

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
English classes Autumn 2017 - enroll now

here New English Language courses at Together-Razem Centre start in the middle of September. Our courses are recommended by various local organizations focused on social inclusion and also by the Department of Social Protection. We offer classes for all levels of proficiency - from beginners to advanced. Our highly qualified and experienced teachers guarantee a high standard of lessons which are focused greatly on development of practical use of the language and are conducted in small groups (max 13 students). Additionally, for those who want to improve their fluency in spoken language, we offer conversations with a native speaker. On a successful completion of the course and after passing a final exam each participant receives a certificate. We can also provide documentary evidence to Social Welfare Office to certify participation in the language course. The cost of a 10 week course is only €99. At the moment we have places available  on Monday at 5.30-7.00pm, Tuesday at 10-11.30am  and  on Thursday at 6.00-7.30pm. More levels and groups are subject to the number of students interested in participation. Please check you English level first HERE

więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >