Together-Razem
13/02/2017 - 19:15

Poradnia Prawno-Socjalna 2017 - wsparcie migrantów z Polski w Cork

Napisane przez 
Poradnia Prawno-Socjalna to projekt kierowany do Polaków, którzy mają  róznego typu trudności ze zrozumieniem uprawnień i przepisów socjalnych w Irlandii,  a jego głównym zadaniem jest informowanie i wspieranie w pozyskaniu informacji socjalno-prawnej przydatnej w rozwiązaniu problemu. Poradnia działa w oparciu o etos i misję Centrum „Together-Razem” a usługi ,dzięki wsparciu Ambasady RP w Dublinie dostarczane są całkowicie bezpłatnie przez profesjonalistów w określonych dziedzinach.  Projekt działa od roku 2012 i w ciągu ostatnich 5 lat  wsparcie w ramach tego projektu otrzymało od nas około 2500 osób. Należy podkreślić, iż program Poradni Prawno-Socjalnej prowadzony przez Together-Razem w Irlandii był pierwszym takim programem utworzonym na terenie Europy Zachodniej dla rodaków  i wspierany przez polski MSZ i Ambasadę RP w Dublinie, a póżniej replikowany w innych krajach z dużym odsetkiem migrantów zarobkowych z Polski. 
Projekt Poradnia Prawno-Socjalna składa się w dwóch elementów:  Porad Socjalnych oraz Porad Prawnych.
 
W obszarze Poradnictwa socjalnego wparcia udzielają pracownik socjalny - Social Worker oraz doradcy socjalni - Information Officer/ Outreach Worker, którzy wypełniają  swoje zadania poprzez:
- Udzielanie informacji dotyczących szeroko pojmowanej pomocy społecznej w Irlandii, tj. rodzajów zasiłków, regulacji prawnych, przepisów itp., 
- Pomoc we właściwym doborze, zrozumieniu oraz prawidłowym uzupełnieniu dokumentów niezbędnych w trakcie ubiegania się o różne świadczenia społeczne.
- Reprezentowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji przed urzędnikami pomocy społecznej, innych instytucji, szczególnie pomocne w sytuacji braku dostatecznej znajomości języka czy przepisów prawa
- Asystowanie osobom potrzebującym w umożliwianiu uzyskiwania dostępu do własnych świadczeń socjalnych
 
Porady Prawne znane bardziej jako Kliniki Prawne  udzielane przez irlandzkich renomowanych prawników z asystą naszego tłumacza w każdy czwartek od godz 16.30 do 18.00.
Porad udzielają Orla Howe z kancelarii Lillian O'Sullivan Solicitors oraz Cian Moriarity z Fachtna O'Driscoll Solicitors. Asystuje Pani Ewa Gossard wspierająca językowo osoby, które potrzebują tłumacza.
Zadaniem Poradni Prawnej jest udzielanie pomocy prawnej Polakom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, których nie stać jest na prawnika. Do najczęstszych problemów z jakimi zwracają się Polacy do Poradni Prawnej należą:
• Ustalenie opieki nad dzieckiem
• Kwestie alimentów
• Zakazy zbliżania w przypadku przemocy domowej
• Wykroczenia w ruchu drogowym
• Pomoc w związku z mobbingiem w pracy
• Niesłuszne zwolnienie z pracy
• Zaniżone stawki wynagrodzenia
• Brak kontraktu czy odcinków wypłacanej pensji
• Wypadek w miejscu pracy
• Odszkodowania medyczne
• Dyskryminacja w pracy oraz w miejscu publicznym
 
 

GODZINY PRACY PORADNI:

W poniedziałki w godzinach od 10.00 do 12.00 przyjmuje pracownik socjalny

W poniedziałki w godzinach od 18.00 do 20.00 przyjmuje doradca socjalny - który udziela  porad i informacji 

W środy od godziny 10.00 do 15.00 pracujemy w terenie a więc Outreach Worker może z Tobą iśc do urzędu, innej instytucji i może udzielić Tobie prostej porady, informacji, wykonać telefon w Twoim imieniu   

W czwartki od godziny 10 do 11.30 przyjmuje doradca socjalny w sprawach trudnych i o dużym stopniu skomplikowania

W czwartki w godzinach od 16.30 do 18.00 można uzyskać bezpłatną porade prawną od naszych irlandzkich prawników przy asyście tłumacza

W piątki w godzinach od 12.00 do 14.00 można umówić się do doradcy na asystę w dokumentacji, pomoc w kwestii formularzy etc.

Wszystkie porady w ramach Poradni całkowicie bezpłatne, lecz będzie nam miło jeśli Państwo wesprzecie naszą organizację każdą darowizną do stojącej w biurze puszki.

Aby skorzystać z usług należy się wcześniej zarejestrować telefonicznie: 021 4967743 w godzinach pracy biura 
 
Można też osobiście zarejestrować się w biurze Centrum „Together-Razem” przy 17 George’s Quay w każdy dzień roboczy.
 
Dla osób, które nie mogą dotrzeć do biura z różnych przyczyn mamy ofertę Poradnictwa Online w ramach serwisu działającego od roku 2015  www.poradniaonline.org
Prosimy skorzystać z formularza darmowej konsultacji dostępnej pod linkiem: http://poradniaonline.org/darmowe-konsultacje
UWAGA: Na odpowiedź online odpowiadamy zazwyczaj do 72 godzin. Porad udziala wysoko wykwalifikowany specjalista z długim stażem w Citizen Information Centre Pani Sylwia Adamska.
 
Zapraszamy na naszą stronę www.together-razem.org.
 
Znajdziesz nas na https://www.facebook.com/together.razem lub na Twitterze. @TogetherRazem
 

Projekt w roku 2017 jest współfinansowany z funduszów Ambasady RP w Dublinie. 
Czytany 169 razy
Opublikowano w Poradnia Prawno-Socjalna
Zaloguj się, by skomentować

Section in English

We are starting new English language courses
Looking to improve your English or start to learn from the scratch?    Do it with us,  enroll now with this form.   It's quick and easy!
Form here: Good luck !
Need more info ? Ring us or email us:  0214967743  info@together-razem.org
więcej >
Celebrating 10 years - some key facts
A Brief Overview of Together-Razem 2006 -2016
Our Mission is to provide services that support and promote the integration and well-being of the Polish and East-Central European Community in Cork and beyond
 
Some Important Data…
123,000 Polish nationals in Ireland
32,000 Polish nationals in Cork City and County (25% of total Polish population)
The Polish community is the largest non-national community in Ireland 
The population size has stabilised, and may grow due to Brexit concerns 
 
About Together-Razem
Registered charity based in Cork, established in 2006.
Mainly run by Polish volunteers, 
Offers 4 core services:
Mental Wellbeing Support – mainly through “one to one” clinics in Cork
Advice – assistance to access services. “One to one” support for Cork area and National on-line service. Information seminars.
Improving English language proficiency – English language courses 
Fostering Integration – organising Integration events and facilitating social interaction
 
For 10 years Together-Razem has provided support to 8584 Polish and East-Central nationals since 2006, often multiple interventions.  
The charity has received multiple awards for its contribution to society.
 
 
 
więcej >
Outstanding Polish Person in Ireland
On 13 November 2016 one of our Directors Bozena Cierlik received prestigious award Wybitny Polak w Irlandii - Outstanding Polish Person in Ireland, category Education, presented by the Polish Ambassador in Ireland Prof R. Sarkowicz,  Minister of State in the Office of the Polish President Mr A. Kwiatkowski  and President of the Foundation for the Polish Promotion Emblem Teraz Polska Mr K. Przybyl
więcej >