Together-Razem
13/03/2017 - 19:15

Poradnia Prawno-Socjalna 2017 - wsparcie migrantów z Polski w Cork

Napisane przez 
 Poradnia Prawno-Socjalna to projekt kierowany do Polaków, którzy mają  róznego typu trudności ze zrozumieniem uprawnień i przepisów socjalnych w Irlandii,  a jego głównym zadaniem jest informowanie i wspieranie w pozyskaniu informacji socjalno-prawnej przydatnej w rozwiązaniu problemu. Poradnia działa w oparciu o etos i misję Centrum „Together-Razem” a usługi ,dzięki wsparciu Ambasady RP w Dublinie dostarczane są całkowicie bezpłatnie przez profesjonalistów w określonych dziedzinach.  Projekt działa od roku 2012 i w ciągu ostatnich 5 lat  wsparcie w ramach tego projektu otrzymało od nas około 2500 osób. Należy podkreślić, iż program Poradni Prawno-Socjalnej prowadzony przez Together-Razem w Irlandii był pierwszym takim programem utworzonym na terenie Europy Zachodniej dla rodaków  i wspierany przez polski MSZ i Ambasadę RP w Dublinie, a póżniej replikowany w innych krajach z dużym odsetkiem migrantów zarobkowych z Polski. 
Projekt Poradnia Prawno-Socjalna składa się w dwóch elementów:   Porad Socjalnych oraz  Porad Prawnych.
 
W obszarze  Poradnictwa socjalnego wparcia udzielają pracownik socjalny - Social Worker oraz doradcy socjalni - Information Officer/ Outreach Worker, którzy wypełniają  swoje zadania poprzez:
- Udzielanie informacji dotyczących szeroko pojmowanej pomocy społecznej w Irlandii, tj. rodzajów zasiłków, regulacji prawnych, przepisów itp., 
- Pomoc we właściwym doborze, zrozumieniu oraz prawidłowym uzupełnieniu dokumentów niezbędnych w trakcie ubiegania się o różne świadczenia społeczne.
- Reprezentowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji przed urzędnikami pomocy społecznej, innych instytucji, szczególnie pomocne w sytuacji braku dostatecznej znajomości języka czy przepisów prawa
- Asystowanie osobom potrzebującym w umożliwianiu uzyskiwania dostępu do własnych świadczeń socjalnych
 
click here Porady Prawne znane bardziej jako Kliniki Prawne  udzielane przez irlandzkich renomowanych prawników z asystą naszego tłumacza w każdy czwartek od godz 16.30 do 18.00.
Porad udzielają Orla Howe z kancelarii Lillian O'Sullivan Solicitors oraz Cian Moriarity z Fachtna O'Driscoll Solicitors. Asystują Pani Agnieszka Woźniak i Katarzyna Carville wspierająca językowo osoby, które potrzebują tłumacza.
Zadaniem Poradni Prawnej jest udzielanie pomocy prawnej Polakom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, których nie stać jest na prawnika.
Do najczęstszych problemów z jakimi zwracają się Polacy do Poradni Prawnej należą:
• Ustalenie opieki nad dzieckiem
• Kwestie alimentów
• Zakazy zbliżania w przypadku przemocy domowej
• Wykroczenia w ruchu drogowym
• Pomoc w związku z mobbingiem w pracy
• Niesłuszne zwolnienie z pracy
• Zaniżone stawki wynagrodzenia
• Brak kontraktu czy odcinków wypłacanej pensji
• Wypadek w miejscu pracy
• Odszkodowania medyczne
• Dyskryminacja w pracy oraz w miejscu publicznym
 
 

GODZINY PRACY PORADNI:

W poniedziałki w godzinach od 10.00 do 12.00 przyjmuje pracownik socjalny

W środy od godziny 10.00 do 15.00 pracujemy w terenie a więc Outreach Worker może z Tobą iśc do urzędu, innej instytucji i może udzielić Tobie prostej porady, informacji, wykonać telefon w Twoim imieniu   

W czwartki w godzinach od 10.00 do 15.00 przyjmuje doradca socjalny - który udziela  porad i informacji 

W czwartki w godzinach od 16.30 do 18.00 można uzyskać bezpłatną porade prawną od naszych irlandzkich prawników przy asyście tłumacza

W piątki w godzinach od 12.00 do 14.00 można umówić się do doradcy na asystę w dokumentacji, pomoc w kwestii formularzy etc.

see Wszystkie porady w ramach Poradni całkowicie bezpłatne, lecz będzie nam miło jeśli Państwo wesprzecie naszą organizację każdą darowizną do stojącej w biurze puszki.

Aby skorzystać z usług należy się wcześniej zarejestrować telefonicznie: 021 4395588 w godzinach pracy biura 
 
Można też osobiście zarejestrować się w biurze Centrum „Together-Razem”, Unit 2A, Kilnap Business Park, Mallow Road, Cork w każdy dzień roboczy.
 
Dla osób, które nie mogą dotrzeć do biura z różnych przyczyn mamy ofertę Poradnictwa Online w ramach serwisu działającego od roku 2015  www.poradniaonline.org
Prosimy skorzystać z formularza darmowej konsultacji dostępnej pod linkiem: http://poradniaonline.org/darmowe-konsultacje
UWAGA: Na odpowiedź online odpowiadamy zazwyczaj do 72 godzin. Porad udziala wysoko wykwalifikowany specjalista z długim stażem w Citizen Information Centre Pani Sylwia Adamska.
 
Zapraszamy na naszą stronę www.together-razem.org.
 
Znajdziesz nas na https://www.facebook.com/together.razem lub na Twitterze. @TogetherRazem
 

Projekt w roku 2017 jest współfinansowany z funduszy Ambasady RP w Dublinie w planowanej wysokości €9750
Czytany 933 razy
Opublikowano w Poradnia Prawno-Socjalna

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >