Together-Razem

Kalendarium

Donate with JustGiving

Kawa czy Herbata

29/03/2013 - 20:10

 

Jeśli spędzasz czas głównie bawiąc się z wnukami a wieczorami masz troche wolnego czasu?

Jeśli czujesz sie po prostu samotnie, a chcesz poznać osoby w podobnym wieku. 

Ten program skierowany jest właśnie do Ciebie.

 

Projekt "Kawa czy Herbata" skierowany jest do osób w wieku 55+.

 

Co robimy można poczytać tutaj jak i na blogu http://www.seniorzytogether.blogspot.ie/

Znajdź nas tez na facebooku: https://www.facebook.com/kawaczyherbatacork/

 

Spotkania odbywaja sie raz w tygodniu w soboty w godzinach 17.00 -19.00 

Gdzie? W siedzibie Centrum „Together-Razem", 17 George’s Quay, Cork 

 

Udział w nich jest całkowicie bezpłatny.

 

Informacje pod numerami 021 4967743 lub 0894137628  lub e-mailem : info@together-razem.org

 

 

więcej >
25/10/2016 - 0:00
Serdecznie zapraszamy szczególnie osoby starsze na seminarium informacyjne dotyczące irlandzkich państwowych emerytur i nadchodzących zmianach w prawie w 2020 roku. 
Spotkanie będzie prowadzić Pani  Sylwia Adamska - Information Officer w Citizens Information Phone Service, a jednocześnie wolontariusz Together-Razem zajmujący się poradnictwem online za pośrednictwem platformy www.poradniaonline.org. W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań.
Seminarium odbędzie się w piątek 18 listopada o godzinie 20.15 do 21.30.
Seminarium zostało specjalnie przygotowane dla seniorów z grupy „Kawa czy Herbata” działającej w Centrum Together-Razem, jednakże zapraszamy wszystkie osoby starsze z całego Cork, lecz prosimy o uprzednie zgłoszenia na adres email info@together-razem.org , gdyż mamy limit miejsca w siedzibie Together-Razem. 
 
więcej >
23/04/2016 - 19:06
To był piękny i słoneczny dzień,  idealny, aby wcielić w życie coroczną akcję Narodowych Wiosennych Porządków. Centrum Together-Razem i grupa seniorów "Kawa czy Herbata" działająca pod jego auspicjami już po raz kolejny wzięli udział w irlandzkiej akcji National Spring Clean, która odbywa się  co roku w kwietniu.
National Spring Clean to  znakomita kampania społeczna  zachęcają wszystkie lokalne społeczności do aktywnego uczestnictwa i wzięcia odpowiedzialności za śmieci, poprzez faktyczne sprzątanie we własnym środowisku lokalnym. Inicjatywa funkcjonuje od 1999 roku we współpracy z Ministerstwem Środowiska, Dziedzictwa i Samorządu Terytorialnego oraz władzami lokalnymi. Przez wszystkie 17 lat  w sprzątaniu uczestniczyło  519 tysięcy osób, w tym od roku 2013 również nasza polska społeczność reprezentowana przez osoby związane z Centrum Together-Razem.
Dla ciekawych szczegółów kampanii można dodać, iż tylko w  ubiegłym roku (2015), zebrano około 500 ton śmieci, z czego 35% zostało poddane recyklingowi. Wysiłek i entuzjazm wolontariuszy zapewniło kampanii prawdziwy triumf i sukces. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.nationalspringclean.org
W tym roku udało się zorganizować sprzątanie w okolicach Dnia Ziemi w dniu 23 kwietnia 2016.
Seniorzy z grupy Kawa czy Herbata działającej od lat w Together-Razem  oraz wolontariusze z organizacji wybrali plażę w rejonie East Cork, a konkretniej plażę Whitebay, nieco zapomnianą, nieco oddaloną od skupisk ludzkich i mniej popularną, a jednak bardzo zaśmieconą po sztormach i zimowej agresywnej pogodzie.
Dzielni uczestnicy zebrali 13 worków śmieci i wzbudzili duże zainteresowanie wśród lokalnych spacerowiczów, którzy nie spodziewali się słyszeć język pośród zajmujących się sprzątaniem plaży. Po sprzątaniu przyszedł czas na zwiedzenia pięknych zakątków plaży podczas odpływu, a następnie na wspólny posiłek.
Angażując się w takie akcje nasi rodacy pokazują wyraźnie, że są istotną częścią kraju, w którym żyją, pracują, wychowują dzieci czy wnuki. Dla wielu z nich Irlandia stała się drugim domem i zależy im, aby była krajem czystym wspierając narodowe akcje.
Zachęcamy wszystkim do aktywności lokalnej, do udziału w akcjach obywatelskich, gdyż w taki sposób wpływamy bardzo skutecznie na wizerunek Polaków i Polonii w Irlandii. Centrum Together-Razem, jako organizacja, w której misji jest wspieranie i integracja ze szczególna dbałością podchodzi do tematu aktywności obywatelskiej, aby wzmacniać rolę Polaków i migrantów z Europy Wschodniej w Irlandii. Wkrótce odbędą się również inne eventy promujące działania integracyjne i warto śledzić stronę www.together-razem.org lub profil www.facebook.com/together.razem, aby być na bieżąco,
Centrum Together-Razem dziękuje wszystkim uczestniczącym w akcji "Sprzątajmy Razem" i do zobaczenia za rok. 
 
więcej >
10/01/2016 - 23:45

Grupa dla nieco starszych aktywnych Polaków "Kawa czy Herbata" zaprasza wszystkie babcie i dziadków do włączenia sie do działalności grupy. Grupa od 9 stycznia 2016 spotykać się będzie w godzinach od 17.00 do 19.00 w każdą sobotę w Centrum Together-Razem, 17 George's Quay w Cork. Przekażcie swoim bliskim i dalszym znajomym, może gdzieś obok Was jest osoba troszke starsza, przyjechałą tutaj do swoich dzieci, opiekować się wnukami i czuje się samotnie i wyobcowanie w krainie deszczowców? Grupa "Kawa czy Herbata" działa już wiele lat, jest bardzo aktywna i ma ponad 25 członków, którzy prowadzeni przez wspaniałe wolontariuszki: Magdę, Karolinę, Veronikę i Ewę robią mnóstwo fantastycznych rzeczy od zajęc plastyczno-artystycznych poprzez wyjścia na kręgle, wyjścia na koncerty, a czasem nawet śpiewają i poznają nowe kultury. Więcej o grupie na ich blogu, który sami prowadzą http://www.seniorzytogether.blogspot.ie/

więcej >
30/11/2015 - 18:40

W listopadowe soboty seniorzy z grupy Kawa czy Herbata przez ostatnie zajęcia z pasją zajmowali się robótkami artystycznymi pod okiem wolontariuszek Veroniki i Magdy. Obrazki z ziarenek kawy oraz ozdoby choinkowe to ostatnie tematy zajęć. Na zdjęciach można podziwiać pracę uczestników grupy i finalne produkty. Serdecznie zapraszamy wszystkich zwłaszcza nowe osoby - wystarczy że jesteś nieco starszy, najlepiej jak masz powyżej 60  roku życia i masz czas wolny w soboty, aby przyjść i spędzić czas przy kawie i herbacie i różnych planowanych aktywnościach. Zapraszamy
 


więcej >
25/10/2015 - 12:19

Już w najbliższą sobote tj dnia 31 października seniorzy z Cork w ramach projektu "Flying Seniors" przylecą do Limerick, gdzie będzie można spotkać się z nimi, wziąść udział w warsztatach przez nich przygotowanych, posłuchać od nich o historii systemu wyborczego w Irlandii, o tym jak ważna jest aktywność obywatelska i dlaczego warto być w spisie wyborców w Irlandii i jaki ma to wpływ na pozycję Polaków żyjących w Irlandii.  Ponadto będzie można również zarejestrować się przy ich pomocy do spisu wyborców w Irlandii na formularzach, które sami przywiozą. W trakcie spotkania seniorzy opowiedzą i pokażą wszystkim jak zakładali swoją grupę seniorską w Cork w roku 2011, jakie były początki, co osiągneli, będzie można oglądnąć kronikę grupy Kawa czy Herbata i prezentację dotycząca historii i zadań grupy Kawa czy Herbata. Seniorzy z grupy ponadto przywiozą kompletnę wiedzę jak zakładać podobne grupy w Irlandii, łącznie z ich własnym gotowym regulaminem, formularzami rejestracyjnymi gotowymi do skopiowania, po to aby sie tym podzielić i zachęcić innych seniorów w Limerick do założenia własnej grupy dla osób starszych np w Limerick albo okolicach. Warsztaty będą prowadzone przez seniorów, którzy przygotoywywali sie do tych wystapień przez ostatnie kilka tygodni. Warsztaty i spotkanie odbędzie sie w Pastoral Centre na Denmark Street w godzinach od 11.00 do 15.30 w sobotę dnia 31 października. Na spotkanie zapraszamy wszystkich i starszych i młodszych, możecie przyprowadzic swoje dzieci, gdyż będzie z nami Pani, która zajmię sie Waszym pociechami.  Seniorzy zapraszają wszystkich. Bądzcie tam z nami. Wśród uczestników rozlosujemy drobne upominki od Centrum Together-Razem.

Projekt "Flying Seniors" to projekt ufundowany przez Community Foundation for Ireland, a partnerami w projekcie jest Ambasada RP w Dublinie, Forum Polonia, Towarzystwo Irlandzko-Polskie Dublin, Festiwal Sztuki Polskiej Limerick, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny Dublin oraz media Nasz Glos i Cork Gazeta.ie. Głównym celem projektu jest aktywizacja obywatelska polskiej społeczności poprzez działania osób starszych(seniorów) obejmujące edukację wyborczą oraz aktywizację starszych osób polskiego pochodzenia przebywających na terenie Irlandii w formie zakładania grup aktywności lokalnej, polonijnej, społecznej. więcej >
23/09/2015 - 21:02

Aktywni seniorzy w Cork biorą udział w programie edukacji obywatelskiej w ramach programu „Flying Seniors” zorganizowanego przez Centrum Together-Razem i ucząc się o tym jak ważna jest świadomość obywatelska zachęcają wszystkich Polaków do tego, aby rejestrowali się do irlandzkiego spisie wyborców, a przy okazji zapraszają innych seniorów, aby organizowali się w polonijne kluby seniorskie na terenie całej Irlandii. Spotkania odbędą się w Limerick w dniu 31 października i w Dublinie w dniu 7 listopada.
 

Seniorzy w Cork już od czerwca 2015 zdobywają wiedzę o znaczeniu jak ważne jest abyysmy my Polacy byli zarejstrowani w irlandzkim spisie wyborców i jak ważny jest udział w wyborach lokalnych. Nadal sporo naszych rodaków nie korzysta ze swoich uprawnień i nie bierze udziału w wyborach lokalnych do rad miasta. Nadal spora część naszych rodaków żyjących w Irlandii nie jest postrzegana przez władze, jako pożyteczny głos wyborcy, o który należy zabiegać. Seniorzy głośno mówią: "Wystarczy tylko zarejestrować się do spisu wyborców i już w ten sposób wzmacniamy nasze polskie środowisko i sprawiamy, że jesteśmy bardziej dostrzegalni i można liczyć się z naszym głosem – głosem Polaków mieszkających w Irlandii".
Seniorzy włąsnie kończą blok  zajęć, podczas którego dowiedzieli się jak wygląda system polityczny w Irlandii, jak wyglądają wybory w Irlandii, dlaczego ważne jest, aby rejestrować się do spisu i brać udział w glosowaniu. W najbliższych tygodniach rozpoczynają przygotowania  by móc przekazywać te wiedzę dalej, swoim bliskim, osobom z najbliższego otoczenia, ale również podczas zaplanowanych wyjazdów do Limerick i do Dublina. Do Limerick seniorzy pojadą w dniu 31 października, gdzie w Pastoral Centre, Danmark Street w godzinach od 11.30 do 15.50 , zaś do Dublina w dniu 7 listopada, gdzie w Domu Polskim w godzinach od 16.30 do 20.30 bea opowiadac o sprawach ważnych dla wszystkich Polaków, seniorzy sami będą okazje podzielić się zdobytą wiedzą, zachęcić wszystkich do rejestracji do spisu wyborców i przed wszystkim poopowiadać o swojej grupie Kawa czy Herbata i jak ważna jest aktywizacja seniorów. 
 
Specyfika aktywizacji seniorów jest bliska Centrum Together-Razem, które od roku 2011 prowadzi, jako jedna z pierwszych organizacji polonijnych w Europie grupę aktywności osób starszych zwaną „Kawa czy Herbata” Uczestnicy tej grupy przez ostatnie 4 lata angażowali się mnóstwo ciekawych aktywności począwszy od śpiewania, poprzez poznawanie kultury irlandzkiej i pielęgnowanie kultury polskiej skończywszy na dorocznych akcjach sprzątania plaż w Irlandii. Działalność grupy Kawa czy Herbata wskazywać ma innym seniorom przybywającym do Irlandii, że mogą skutecznie angażować się w życie społeczne, mogą pielęgnować swoje pasje i rozwijać nowe, mogą korzystać ze swoim umiejętności i dzielić się nimi z innymi, mogą wreszcie się organizować się i działać razem jak robi to właśnie grupa Kawa czy Herbata w Together-Razem. Osoby starsze bardzo często zjawiły się w Irlandii dla potrzeb swoich dzieci do opieki nad wnukami i z ogromnym poświeceniem wypełniają tutaj swoją misję, jednakże właśnie oni również chcą mieć czas dla siebie, również chcą mieć okazję, aby się spotkać, wypić kawę czy herbatę a przy okazji zaangażować się w cos pożytecznego.
 
Program został ufundowany przez Community Foundation for Ireland, a partnerami w projekcie jest Ambasada RP w Dublinie, Forum Polonia, Towarzystwo Irlandzko-Polskie Dublin, Festiwal Sztuki Polskiej Limerick, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny Dublin oraz media tygodnik Nasz Glos i Cork Gazeta.ie.
 
 
 

 


więcej >
26/06/2015 - 11:18
Aktualnie REKRUTUJEMY do projektu "Flying Seniors" seniorów z Cork i okolic na 10 tygodniowy program aktywności społecznej, w którym każdy z uczestników będzie miał okazje:
1. Zapoznać się z systemem politycznym w Irlandii – jakie partie rządzą w Irlandii .
2. Dowiedzieć się, jakie masz prawa wyborcze w Irlandii, jako migrant z EU– w jakiego typu wyborach możesz głosować? 
3. Nauczyć się jak wpływać na lokalnych radnych w sprawach ważnych - panowanie spotkanie z Senatorem Irlandii i z radnym z Cork.
4. Dlaczego ważne jest, aby działać wspólnie i organizować się w małe grupy lokalne.
5. Dowiedzieć się jak zakładać grupy aktywności dla seniorów na terenie Irlandii
6. Przekazywać zdobyta wiedze innym seniorom polskim i swoim znajomym w Irlandii
Seniorze bądź aktywny społecznie!!!
Zostań bohaterem wśród swoich bliskich.
Naucz się sam o prawach wyborczych i ucz innych polskich seniorów w Irlandii
Będziesz mógł przekazać wiedze innym i dostaniesz za to od nas wynagrodzenie.
Będziesz mieć okazje odwiedzić Dublin i Limerick, aby przekazać wiedzę innym seniorom, a przy okazji spędzić świetnie 2 dni po za domem.
Wystarczy ze zadzwonisz lub napiszesz sms na numer 0863231184 i wyrazisz swoje zainteresowanie programem.
Możesz tez napisać email do nas info@together-razem.org.
ZAPRASZAMY
 
Celem głównym projektu jest aktywizacja obywatelska seniorów poprzez szkolenie z zakresu edukacji wyborczej w fazie pierwszej wg amerykańśkiego programu, a następnie użycie części modelu Train the Trainer  w fazie drugiej wedle którego seniorzy sami będą szkolić innych seniorów i osoby w swoim najbliższym otoczeniu.  W ramach aktywności obywatelskiej seniorzy będą również promować projekt, który z sukcesem realizowany już od roku 2011 pod nazwa „Kawa czy Herbata” i zachęcać seniorów w Dublinie i Limerick do organizowania podobnych grup w ich miejscach zamieszkania. 
 
Projekt jest finansowany przez Community Foundation for Ireland ,a realizowany przez Centrum Together-Razem i Grupę Kawa czy Herbata przy współpracy z innymi organizacjami polonijnymi.
 
Patroni medialni: Tygodnik Nasz Głos i Cork Gazeta ie
Współpracownicy: Forum Polonia, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Dublinie, Festiwal Sztuki Polskiej w Limerick.
 
więcej >
18/05/2015 - 19:21
Uprzejmie informujemy, że zmieniamy dzień i godzinę spotkań grupy dla seniorów "Kawa czy Herbata". Od 16 maja  bieżącego roku zapraszamy na spotkania w każdą sobotę na godzinę 16.30. Spotkania dotychczas odbywały się w każdy wtorek, jednakże obecnie odbywają się w SOBOTY o godzinie 16.30.
Zapraszamy nowe osoby do dołączenia do grupy. Więcej o grupie na blogu prowadzonych przez grupę TUTAJ.
 

więcej >
11/02/2015 - 21:04
Wszystkich tych, którzy spędzają czas głównie w domu z wnukami, czują się samotni, mają ochotę zawrzeć nowe znajomości i chcą aktywnie spędzać czas. Serdecznie zapraszamy do naszej Grupy ,,Kawa czy Herbata” .Na naszych cotygodniowych spotkaniach realizujemy plan, który wypełniony jest ciekawymi spotkaniami i wycieczkami. Za nami już pierwsze wyjście na kręgle, a w niedługiej przyszłości-udział w Paradzie w dniu Św. Patryka i Festiwal Polska Eire2015, gdzie przy tradycyjnych polskich potrawach będziemy rozmawiać o naszych tradycjach i miejscach, które warto odwiedzić będąc w Polsce. Na spotkaniu przed Świętami Wielkanocnymi tradycyjnie będziemy robić palmy, a tuż po Świętach wybieramy się na spacer do pięknych ogrodów UCC. Nadejście lata przywitamy wspólnym piknikiem z grillowaną kiełbasą.  Wyplatanie wianków i wspólne wrzucanie do rzeki Lee poprzedzi Noc Świętojańską. Będzie też czas na zbierania jeżyn i wizytę w Planetarium. Z nadejściem jesieni wybieramy się na kolejną Noc Muzeów. Listopad to uroczyste świętowanie Dnia Niepodległości, przy czytaniu poezji i śpiewie patriotycznych pieśni. Wieczór Andrzejkowy natomiast upłynie przy wróżbach i tańcach. Spotkania grudniowe to czas przygotowywań do Świąt, czyli robienie kartek i świątecznych ozdób. Ostatnie spotkanie to wspólna wigilia, na którą zapraszamy również swoich bliskich. To nie wszystkie atrakcje, które czekają na nas w tym roku, więc jeśli chcesz do nas dołączyć –czekamy na Ciebie.
 
więcej >
Strona 1 z 4

Section in English

We are starting new English language courses
Looking to improve your English or start to learn from the scratch?    Do it with us,  enroll now with this form.   It's quick and easy!
Form here: Good luck !
Need more info ? Ring us or email us:  0214967743  info@together-razem.org
więcej >
Celebrating 10 years - some key facts
A Brief Overview of Together-Razem 2006 -2016
Our Mission is to provide services that support and promote the integration and well-being of the Polish and East-Central European Community in Cork and beyond
 
Some Important Data…
123,000 Polish nationals in Ireland
32,000 Polish nationals in Cork City and County (25% of total Polish population)
The Polish community is the largest non-national community in Ireland 
The population size has stabilised, and may grow due to Brexit concerns 
 
About Together-Razem
Registered charity based in Cork, established in 2006.
Mainly run by Polish volunteers, 
Offers 4 core services:
Mental Wellbeing Support – mainly through “one to one” clinics in Cork
Advice – assistance to access services. “One to one” support for Cork area and National on-line service. Information seminars.
Improving English language proficiency – English language courses 
Fostering Integration – organising Integration events and facilitating social interaction
 
For 10 years Together-Razem has provided support to 8584 Polish and East-Central nationals since 2006, often multiple interventions.  
The charity has received multiple awards for its contribution to society.
 
 
 
więcej >
Outstanding Polish Person in Ireland
On 13 November 2016 one of our Directors Bozena Cierlik received prestigious award Wybitny Polak w Irlandii - Outstanding Polish Person in Ireland, category Education, presented by the Polish Ambassador in Ireland Prof R. Sarkowicz,  Minister of State in the Office of the Polish President Mr A. Kwiatkowski  and President of the Foundation for the Polish Promotion Emblem Teraz Polska Mr K. Przybyl
więcej >