Together-Razem

Kalendarium

 Donate with JustGiving

enter

Doinformowany Senior

26/02/2018 - 11:18

Dnia 24 lutego 2018 roku na spotkaniu w ramach projektu Doinformowany Senior poruszony został temat praw i obowiązków wynikających z otrzymywaniem dochodu w Irlandii.

Zaproszony gość p. Joanna Karczmarzyk - wykwalifikowana księgowa z wieloletnim stażem pracy w zawodzie wyjaśniła nam dlaczego pomimo, że nie ma takiego obowiązku  warto rozliczyć się z Revenue Tax Office (Irlandzki Urząd Skarbowy). Dowiedzieliśmy się, dlaczego należy zgłosić otrzymywaną emeryturę z Polski oraz jakiego dokumentu użyć w tym celu. A także jakie informacje zawiera payslip, P60, P45 czy też P21. Nazwy tych dokumentów nie brzmią już egzotycznie a dzięki materiałom, które dostaliśmy w trakcie zajęć mamy możliwość sprawdzić czy wyżej wymienione dokumenty zostaly wypelnione przez pracodawców prawidłowo.

więcej >
21/02/2018 - 23:31

W sobotę 17 lutego 2018 roku odbyło sie kolejne spotkanie szkoleniowe w ramach projektu Doinformowany Senior. Informacje uzyskane w trakcie spotkań oraz wiele materiałów opracowanych na podstawie pytań zadanych w trakcie wykładów juz wkrótce ukażą sie w formie poradnika. W tym tygodniu rozmawialiśmy o systemie opieki zdrowotnej w Irlandii. Omawialiśmy dostępność różnego rodzaju programów ochrony zdrowia i pomocy finansowej możliwej dla mieszkańców Zielonej Wyspy.

więcej >
13/02/2018 - 23:17

enter site Jak działa system opieki społecznej w Irlandii? Jakie płatności przyznawane są w oparciu o naliczone składki PRSI? Czy marzenie o dwóch emeryturach i domu w Grecji może stać się rzeczywistością? Na te oraz wiele innych intrygujących pytań udało nam się znaleźć odpowiedzi w trakcie sobotnich zajęć w ramach projektu "Doinformowany senior". Gościem zaproszonym na to spotkanie była Sylwia Adamska - pracownik Citizen Information z wieloletnim stażem. W milej atmosferze dwie godziny intensywnej pracy minęły bardzo szybko. Za tydzień spotykamy się by dowiedzieć się, co to jest profil na MyGov.ie i dlaczego warto być w sieci.

więcej >
28/01/2018 - 0:18

Spotkanie rejestracyjne i organizacyjne programu "Doinformowany Senior" prowadzonego przez Centrum Together-Razem miało miejsce w sobotę 27 stycznia 2018 w siedzibie organizacji na Blackpool w Cork.. Podczas spotkania omówione zostały cele programu oraz jego przebieg i cztery moduły szkoleniowe. Przez najbliższe 6 spotkań seniorzy będą uczyć się o uprawnieniach emerytalnych, dowiedzą się o świadczeniach socjalnych dla osób starszych oraz o zasadach opieki nad osobami starszymi. W module drugim uczestnicy będą pracować nad publikacją poradnikiem dla starszego Polaka w Irlandii. Moduł trzeci nazwany "Dystrybucja wiedzy" będzie opierał się na przekazywaniu wiedzy innych seniorom i osobom z kręgu życia osób starszych i będzie wiązał się z wyjazdami i spotkaniami z Polakami i Polonią po za Cork. Ostatni moduł to możliwość realizowania misji na żywo podczas realnej pracy i wolontariatu na rzecz innych seniorów poszukujących informacji poprzez udzielanie konsultacji w Centrum Together-Razem. Cały program zaplanowany jest na 5 miesięcy z konkretnym podziałem tematów i celów do realizacji,  ale już widoczne  jest zainteresowanie wśród przybyłych aby rozszerzać program o dodatkową tematykę edukacyjną np.: z zakresu uzyskiwania obywatelstwa irlandzkiego czy o ubiegania się o rezydenturę formalną w Irlandii. Wszyscy uczestnicy spotkania organizacyjnego zadeklarowali gotowość uczestnictwa w programie wypełniając formularze rejestracyjne. Pani Ewa Ikwanty koordynująca ten projekt powiedziała:  "Mieliśmy sporo zgłoszeń z Dublina i okolic Dublina i osoby starsze wyrażały swoje rozczarowanie, iż nie ma podobnych programów dla seniorów w Leinster". Pan Wojciech Białek Dyrektor Zarządzający Together-Razem przybyły na spotkanie zapewniał, że seniorzy z Cork przyjadą z programem "Doinformowany Senior" do Dublina już w maju 2018 i będzie to doskonała okazja aby się spotkać i zainspirować innych do działania.
Patronat nad programem objął Ambasador Ryszard Sarkowicz i na pierwszym spotkaniu organizacyjnym obecna była konsul Pani Katarzyna Kasperkiewicz, która wyraziła poparcie placówki w Dublinie dla programu. W planie programu ujęte są spotkania z przedstawicielami Age Action znanej organizacji działającej na rzecz seniorów oraz pracownikami Citizen Information Centre i prawnikami wspópracującymi z Together-Razem.

see url Zajęcia programowe odbywają się co sobotę od godziny 17.00 do 19.00 i będzie to stały dzień, a najbliższe spotkanie z modułu edukacyjnego już za tydzień, w którym uczestniczy doinformują się z zakresu świadczeń dla gospodarstw domowych oraz ulg na korzystanie z transportu publicznego i znajdą odpowiedź na pytanie czy Free Travel Pass uprawnia do podróży po za granice Irlandii??
O tym wszystkim tylko w programie "Doinformowany Senior" prowadzonym przez Centrum Together-Razem z Cork.więcej >
02/01/2018 - 20:52
Program "Doinformowany senior" to program dla seniorów z Polski w Irlandii, którego celem jest poprawienie świadomości osób starszych na temat praw jakich nabywają w Irlandii w chwili przyjazdu oraz wraz z wiekiem i pobytem w Irlandii. Program jest dofinansowany ze środków Community Foundation for Ireland.
więcej >

Section in English

19/09/2017 - 13:57
Our new location and services
At Together-Razem we are changing and constantly developing and enhancing our services. Going from strength to strength, we are very excited to inform you that Together-Razem Centre has recently moved to a new location. 
We kindly ask that you all to update our contact details as from the 18th of May you can find us in our new office:
 
Unit 2A, Kilnap Business & Technology Park, 
Mallow Road, 
Cork,
tel. 0214395588
info@together-razem.org
więcej >
PolskaEire Festival launch in Cork
The 2017 PolskaEire Festival in Cork has been successfully launched at Heron House, at the Blackpool Shopping Center & Retail Park. Lord Mayor Cllr. Des Cahill was on the site to officially launch the festival. Other speakers were: David Stanton TD, Minister of State for Justice with special responsibility for Equality, Immigration, and Integration, and Piotr Rakowski - First Advisor, Head of Political and Economic Section; Political and European integration, Embassy of the Republic of Poland in Dublin. Great musical performance by Natalia Bakula (violin). At the opening we saw a specially prepared photo exhibition by Krzysztof Rosa - "Love doesn’t ask for a passport". Seamus Kirkpatrick from UCC delivered speech about love in Art.
The Craic was dobry again in Cork! Big thank you to Blackpool Shopping Centre & Retail Park for hosting the event!
 
Photos by Guy Heynen & Jana Šlebodová

więcej >
01/06/2017 - 20:12
New office opening

Together-Razem Centre has moved to a new location and on the 18th May 2017 we have officially opened our new office at Kilnap Business Park with Ambassador of Poland HE Ryszard Sarkowicz, Deputy Lord Mayor Cllr Joe Kavanagh and other members of Polish & Irish community. It was a very special today with warms wishes and on behalf od the Board of Directors we would like to say big thank you to all our friends and supporter for being with us that day.

więcej >