Together-Razem

Kalendarium

Donate with JustGiving

Cork

17/04/2013 - 9:22

W Cork jest wiele historycznych budynków i kosciołów, które moga zainteresowac przybysza. Do najwazniejszych miejsc nalezy Kosciół Sw. Anny w Shandon, gdzie osoby odwiedzajace moga osobiscie wprawic w ruch dzwony. Wieza koscioła w Shandon stanowi jeden z głównych elementów krajobrazu Cork.

więcej >
17/04/2013 - 9:19

 

PODSTAWOWE ZWROTY W JEZYKU IRLANDZKIM 
Zwrot  Dia duit.  (dii-aa dit)   Czesc. 
Odpowiedz Dia’s Muire duit.   (dii-aa iss mura dit)
Zwrot Conas tá tú. (kunas tou tu)  Jak sie masz? 
więcej >
17/04/2013 - 9:10

 

Przybysz łatwo zauważy, ze mieszkańcy Irlandii mówia z akcentem. Istnieje ogromna róznorodnosc akcentów, co zwiazane jest z miejscem pochodzenia. Do momentu osłuchania sie, akcent mieszkanców Cork moze byc trudny do zrozumienia, gdyz ludzie maja skłonnosc do bardzo szybkiego mówienia. Poproszeni jednak w uprzejmy sposób o wolniejsze mówienie chetnie spełnia prosbe. Mieszkancy Cork uzywaja takze miejscowego dialektu, co czyni ich zrozumienie jeszcze trudniejszym.
więcej >
17/04/2013 - 9:05

 

Przybysz do miasta Cork (i do Irlandii) odkryje, ze niektóre zwyczaje i niepisane zasady postepowania i zachowania  róznia sie bardzo od tych, do których był przyzwyczajony. Moze to prowadzic do nieporozumien. Niektóre z rzeczy wartych zapamietania wymieniono ponizej.
więcej >
16/04/2013 - 18:28

 

Nazwa Cork pochodzi od irlandzkiego słowa “corcaigh” oznaczające „bagniste miejsce”, co odnosi się do moczarów, na obszarach, których powstała większa część miasta. Powstanie miasta datuje się na początek VII stulecia, kiedy - według legendy - Św. Finbarr założył klasztor - prawdopodobnie na miejscu dzisiejszej Katedry Św. Finbarra. Z początkowo małej osady Cork rozwinął się do miasta po okresie inwazji Wikingów, której rozpoczęła się w IX wieku. 
więcej >
16/04/2013 - 18:25

 

Zachęcamy do współtworzenia naszej witryny i do opisu miasta Cork i miejsc wartych odwiedzenia w hrabstwie Cork.

Najlepsze opisy opublikujemy i nagrodzimy.

więcej >
16/04/2013 - 18:20

Zachęcamy do współtworzenia naszej witryny i do przesyłania Waszych zdjęć z miasta Cork, którymi chcecie sie podzielic z innymi.

Najlepsze zdjęcia opublikujemy, najlepszego fotografa nagrodzimy i zaprosimy na uroczyste obchody naszej rocznicy powstania. 
A potem będzie możliwa współpraca przy tworzeniu nowego medium polonijnego.


więcej >

Section in English

We are starting new English language courses
Looking to improve your English or start to learn from the scratch?    Do it with us,  enroll now with this form.   It's quick and easy!
Form here: Good luck !
Need more info ? Ring us or email us:  0214967743  info@together-razem.org
więcej >
Celebrating 10 years - some key facts
A Brief Overview of Together-Razem 2006 -2016
Our Mission is to provide services that support and promote the integration and well-being of the Polish and East-Central European Community in Cork and beyond
 
Some Important Data…
123,000 Polish nationals in Ireland
32,000 Polish nationals in Cork City and County (25% of total Polish population)
The Polish community is the largest non-national community in Ireland 
The population size has stabilised, and may grow due to Brexit concerns 
 
About Together-Razem
Registered charity based in Cork, established in 2006.
Mainly run by Polish volunteers, 
Offers 4 core services:
Mental Wellbeing Support – mainly through “one to one” clinics in Cork
Advice – assistance to access services. “One to one” support for Cork area and National on-line service. Information seminars.
Improving English language proficiency – English language courses 
Fostering Integration – organising Integration events and facilitating social interaction
 
For 10 years Together-Razem has provided support to 8584 Polish and East-Central nationals since 2006, often multiple interventions.  
The charity has received multiple awards for its contribution to society.
 
 
 
więcej >
Outstanding Polish Person in Ireland
On 13 November 2016 one of our Directors Bozena Cierlik received prestigious award Wybitny Polak w Irlandii - Outstanding Polish Person in Ireland, category Education, presented by the Polish Ambassador in Ireland Prof R. Sarkowicz,  Minister of State in the Office of the Polish President Mr A. Kwiatkowski  and President of the Foundation for the Polish Promotion Emblem Teraz Polska Mr K. Przybyl
więcej >